ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و از تخفیفات ویژه ما با خبر شوید

سئو منفی و راه های جلوگیری از آن

اثزات مخرب سئو منفی

در چند سال گذشته گوگل در تلاش بوده است تا بتواند سایت‌هایی را که قوانینش را رعایت نمی‌کنند و می‌خواهند با استفاده از روش‌های کلاه سیاه به جایگاه‌های برتر برسند جریمه و آن‌ها را از نتایج جستجو حذف کند. گوگل هرساله لیست روش‌های سئو کلاه سیاه را عنوان می‌کند، اما اصطلاحی دیگر که چند سال است بین متخصصان سئو مطرح شده، مبحث سئو منفی است. در ادامه این مقاله از سئوتازه با این اصطلاح بیشتر آشنا خواهید شد.

این تکنیک شامل روش‌هایی است که روی رتبه سایت شما اثر منفی می‌گذارند و شاید حتی متوجه نشوید که دارید از این روش برای بهبود جایگاه خود استفاده می‌کنید. در حالت کلی، سئو منفی جزئی از سئو کلاه سیاه به حساب می‌آید و همان میزان جریمه را نیز به دنبال خواهد داشت.

سئو منفی چیست؟

سئو منفی شامل سبک‌ها و تکنیک‌هایی است که زیرمجموعه‌ای از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شوند و روی رتبه سایت شما اثر بسیار منفی می‌گذارند و باعث از بین رفتن جایگاه فعلی رتبه سایت شما می‌شوند.

سئو منفی تهدیدی بزرگ برای وبمستران

هنوز باور نکردید که سئو منفی وجود دارد؟ باور کنید سئو منفی واقعاً وجود دارد و هزاران وب‌سایت وجود دارد که ناخودآگاه از این تکنیک استفاده می‌کنند و حتی بعضی از وبمستران نیز مجبور می‌شوند سایت خود را به‌کلی ببندند زیرا از نتایج گوگل حذف شده‌اند. مطمئن باشید که استفاده از این تکنیک‌ها هیچ سودی برای وب‌سایت شما نخواهد داشت؛ این یک سفره رنگی و بسیار خوشمزه است که در صورت نشستن پای آن، نمک‌گیر خواهید شد. پس مراقب باشید.

انواع حالت سئو منفی و راه‌های مقابله با آن‌ها

مزرعه لینک و لینک‌های اسپم شده

یکی از روش‌های ایجاد بک‌لینک برای وب‌سایت استفاده از مزارع لینک است. اگر به‌درستی از قانون این مزارع استفاده کنید (که خیلی بعید است!)، می‌تواند باعث بهبود جایگاه سایت شما نزد گوگل شود. در مزارع لینک، لینک‌های مختلفی مانند لینک‌های اسپم شده وجود دارد که ممکن است برای سایت شما به‌صورت ناخودآگاه در این سایت‌ها بک لینک ایجاد شود.

اگر خودتان نیز در این سایت‌ها به ایجاد بک لینک نپردازید رقیبان ممکن است دست به این کار ناجوانمردانه بزنند. درواقع قصد آنها از ایجاد چنین لینک‌هایی اسپم کردن سایت شما توسط گوگل است. این افراد را که می‌توان به‌عنوان اسپمر شناخته می‌شوند با ثبت سایت شما و انکر تکست سعی می‌کنند که به سایت شما لینک بدهند. برای اینکه سایت‌هایی که در آن‌ها لینک ایجاد کرده‌اند از محتویات ضعیفی برخوردار است، سایت شما نیز جریمه یا از آن بدتر حذف خواهد شد.

چگونه می‌توان از این مورد در امان ماند؟ این نکته را بهتر است بدانید که در امان بودن کامل از سئو منفی به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست و همیشه سایت‌هایی وجود دارند که بخواهند به سایت شما لینک بدهند. اولین مسئله این است که سعی کنید بهترین لینک‌ها را برای سایت خود ایجاد کنید و مسئله دوم این است که همیشه از طریق ابزارهای گوگل، ورودی‌های سایت خود را بررسی کنید و هرکدام به نظر شما مشکوک آمد را سریعاً حذف کنید.

نفوذ هکرها به سایت شما

هکرها افرادی هستند که کار آن‌ها ورود به‌صورت ناشناخته و غیرمجاز به سایت‌های دیگران به‌منظور تخریب اطلاعات سایت آن‌ها است و برای بازگرداندن آن اطلاعات از مالک سایت باج می‌گیرند. ازاین‌رو، امنیت مهم‌ترین فاکتور در هر وب‌سایت است که تمامی طراحان سایت و وبمستران باید به آن توجه داشته باشند.

نفوذ هکرها به سایت

هکرها زمانی که یک ایراد در وب‌سایت شما پیدا کنند، به هیچ چیزی رحم نمی‌کنند و سریعاً همه چیز را به هم می‌ریزند که این خود نمونه‌ای از سئو منفی به‌حساب می‌آید، مسئله‌ای که اصلاً دست شما نیست ولی باید با استفاده از روش‌هایی جلوی نفوذ هکرها را گرفته و سریعاً بعد از هر حمله، اقدام به بازسازی وب‌سایت خود کنید.

هکرها ممکن است از تکنیک‌های مختلفی برای آسیب رساندن به سایت شما استفاده کنند. برخی از این روش‌ها به شرح زیر است:

  • بارگذاری محتواهای ضعیف یا درج کدهای مخرب در سایت
  • قراردادن محتواهای کپی شده از سایت‌های دیگران
  • در لینک‌های اسپم شده در داخل مطالب سایت شما
  • حذف کردن لینک‌ها مفید و عکس‌های سایت جهت تضعیف سایت شما
  • مخفی کردن برخی از کدهای اصلی سایت که ازنظر گوگل جرم تلقی شده و باعث جریمه سایت شما می‌شود.

چطوری باید جلوی نفوذ هکرها را گرفت؟

  • اگر سایت شما وردپرسی است، بهتر است از افزونه Google Authenticator که پسورد دومرحله‌ای تولید می‌کند استفاده کنید. هر موقع که شما قصد وارد شدن به سایت را داشته باشید، گوگل کد منحصر به فرد و یک‌بارمصرفی را به گوشی شما ارسال می‌کند.
  • پسوردهای قوی و ترکیبی از اعداد، حروف و کاراکترها را به کار ببرید و هرچند وقت یک‌بار رمز سایت خود را تغییر دهید.
  • همیشه از تمامی فایل‌های سایت خود یک نسخه پشتیبان داشته باشید و آن را هرچند وقت یکبار به‌روزرسانی کنید.
  • حتماً با هماهنگی شرکت هاستینگ خود یک آنتی‌ویروس قوی در هاست خود داشته باشید.
  • توصیه نهایی ما در زمینه افزایش امنیت سایت این است که حتماً یک مشاوره امنیت استخدام کنید.

استفاده از محتوای کپی شده

یکی دیگر از موارد سئو منفی کپی کردن مطالب سایت شما در دیگر سایت‌ها به‌منظور دریافت بک لینک است. شما ممکن است که برای اینکه بتوانید بک لینکی از سایر سایت‌ها دریافت کنید، مطالب وب‌سایت خود را بدون تغییر در آن سایت‌ها قرار دهید. یا حتی ممکن است بخواهید محتوایی در وب‌سایت خود بارگذاری کنید، ولی عین جملات (خیلی شبیه آن) در دیگر سایت‌ها نیز وجود داشته باشد. در هر دو مورد، گوگل محتوای سایت شمارا کپی شده محسوب می‌کند و ممکن است سایت شما به‌صورت دستی جریمه شود.

برای اینکه از جریمه گوگل در امان بمانید برای دریافت لینک به‌صورت رپورتاژ حتماً از مطالب غیر کپی استفاده کنید و اول از همه منتظر بمانید تا صفحه‌ای که می‌خواهید به آن لینک دهید توسط گوگل ایندکس شود؛ سپس آن را در سایر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. همچنین اگر قصد تولید محتوا برای سایت خود را دارید، محتوای خود را بررسی کنید تا مانند دیگران نباشد.

فعالیت مخرب در شبکه‌های اجتماعی

بعضی از اسپمرها و رقیبان شما ممکن است با ایجاد اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی جعلی به نام سایت و برند شما، اعتبار سایت و برند شما را پایین بیاورند. همان‌طور که گفته شد این کار ممکن است باعث تخریب هویت شما می‌شود همچنین ممکن است در جایگاه سایت شما نیز تأثیر منفی بگذارد. بعضی از این افراد با قراردادن لینک سایت شما در شبکه‌های اجتماعی، به‌ظاهر باعث افزایش ورودی شوند اما ازآنجایی‌که اکانت‌های فیک قبلاً توسط خود اسپمرها ریپورت شده‌اند، گوگل ورودی این شبکه‌ها را جریمه خواهد کرد.

برای جلوگیری از این کار توصیه می‌کنیم که ابتدا همه اکانت‌های رسمی خود را ایجاد کرده و به همه کاربران خود اطلاع دهید که هرگونه اکانتی غیر از این اکانت‌ها، فیک بوده و سریعاً آن‌ها را به ما گزارش دهند.

تاثیر سئو منفی بر سایت

سرعت سایت و سئو منفی

سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در سئو سایت خیلی تأثیرگذار است. اگر سرعت سایت شما پایین باشد، سریعاً باعث کاهش کاربران می‌شود. همیشه سعی کنید که سرعت سایت خود را بالا نگه دارید.

بعضی از رقیبان همیشه در تلاش هستند تا ضربه‌ای به سایت شما وارد کنند. یکی از این روش‌ها کاهش سرعت بارگذاری سایت با استفاده از کدهای مخرب است. حتماً سرعت را با استفاده از ابزارهای مخصوص بررسی کرده و در صورت مشاهده کاهش سرعت، اقدام به بهبود آن کنید.

این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قابل توجه کاربران و مشتریان عزیز

به علت حجم بالای سفارشات طی چندین هفته گذشته، برخی از سفارشات با تاخیر یکماهه به مشتریان تحویل داده شده است که از ایشان عذرخواهی کرده‌ایم. به همین دلیل خواهشمند است سفارش جدیدی ثبت نفرمایید؛ در صورت ثبت سئوتازه تضمینی به انجام به موقع سفارش شما نمی‌دهد. (حداقل 1 ماه و حداکثر 70 روز طول خواهد کشید)