بهینه سازی کدهای سایت را بیاموزید

یکی از مهم ترین فاکتور های سئو و بهینه سازی کدهای سایت می باشد. کدهای سایت مجموعه ای از کد های اچ تی امل ال ، جاوااسکریپت و استایل های قالب هستند که با علائم  html , css , js  شناخته می شوند این کد ها معمولا حجم زیادی را اشغال می کنند و حتما باید حجم آنها کاهش داده شود و فشرده سازی شوند.

چرا باید کد سایت را فشرده سازی کنیم؟

فشرده سازی کد سایت از این جهت اهمیت دارد که در سرعت بارگزاری سایت و افزایش رضایت کاربران ارتباط مستقیم دارد. در برخی از قالب ها نیز باید کدها به صورت درون خطی میان کدهای اصلی قرار بگیرند و از پوشه اصلی خود خارج شوند. همچنین فایل های اصلی نیز میان خطوط کدنویسی فاصله هایی زائد دارند که حذف این فواصل اهمیت زیادی دارد.

بهینه سازی کدهای سایت برای گوگل و عملکرد بهتر سایت یک فرآیند کاملا تخصصی و نیازمند تسلط کامل بر اصول طراحی وب دارد که باید با دقت کامل انجام شود. فشرده سازی نه تنها بهبود عملکرد بلکه افزایش سرعت و همچنین تطبیق قالب با انواع مرورگرها را به دنبال خواهد داشت. در ضمن زمانی که کد ها فشرده می شوند میزان مصرف ترافیک ماهیانه هاست نیز کاهش می یابد. از دیگر مزایای بهینه سازی کدها می توان به کاهش درخواست های ارسالی و دریافتی از سرور اشاره داشت.

روش های بهینه سازی سورس کد سایت

برای بهینه سازی و سئو کدهای سایت ابتدا باید آنالیز کاملی از وضعیت کد و قالب انجام شود. پس از اینکه وضعیت سایت آنالیز شد باید از روش های بهینه سازی مناسب با توجه به زبان برنامه نویسی وبسایت مورد نظر استفاده کرد. یکی از ایرادات رایج در کد ها ، قدیمی بودن دستورات آنهاست که باتوجه به بروزرسانی html5  باید اصلاح شوند. همچنین حذف ارور هایی که در آنالیز ارائه شده معمولا با رنگ فرمز مشخص شده اند نیز یکی از روش های مهم است.

بهینه سازی کد های سایت با w3c validator

اولا این کد ها باید قابل شناسایی و خواندن برای گوگل باشند و اعتبار آنها در نزد گوگل تایید شده باشد معمولا برای تست کدهای سایت از سایت w3c validator  که یک وبسایت جامع و مرجع و مورد قبول گوگل می باشد استفاده می شود. استفاده از تگ های اشتباه و توضیحات نامناسب در کد ها توسط این سایت برای هر صفحه ای از سایت که بخواهید مشخص می شوند و می توانید آن را برطرف کنید.

برای بهینه سازی کد سایت در وردپرس معمولا برخی از افراد از افزونه های آماده استفاده می کنند هرچند این کار به سایت شما کمک می کند اما از نظر ما که در این زمینه کار کرده ایم خیلی هم مناسب نیست. خود افزونه های کدهای اضافی تولید می کنند که موجب کاهش سرعت سایت می شود. بهتر است برای بهینه سازی کد های استایل و جاوا اسکریپت خودتان دست به کار شوید و به صورت دستی فایل ها را فشرده سازی کنید. با توجه به اینکه تعداد فایل هایی که باید بهینه و فشرده شوند بسیار زیاد است اما ارزشش را دارد که با صرف کمی وقت این کار را دستی انجام دهید.

ابزار سئو کد های css و javascripts

در صورتی که در گوگل جستجو کنید ” ابزار آنلاین کاهش حجم css , js ” می توانید برخی از سایت هایی که به فشرده سازی کد ها کمک می کنند را بیابید. این نکته را نیز فراموش نکنید که سئو سایت و ابزار بهینه سازی کد های css  با javascripts  متفاوت است.

بهینه کرد کد های سایت

همیشه یک بک آپ از سایت خود داشته باشید تا در صورتی که اشتباهی در هر یک از اجزا سایت مرتکب شدید راه برگشتی داشته باشید. بعضا در برخی از سایت ها به علت قدیمی بودن قالب ، فشرده سازی منجر به بهم ریختگی سایت می شود. در نسخه جدید html5  خیلی از قوانین کدنویسی تغییر کرده و باید مراقب باشید که از روش های قدیمی استفاده نکنید. همچنین باید سعی کنید که به غیر از حجم تصاویر، حجم فایل های استایل و جاوای سایتتان بیشتر از 100 کیلوبایت نشود.

مزایای بهینه سازی کد های سایت

  1. بهینه نمودن کد سایت مزایای زیر را به همراه دارد
  2. افزایش سرعت سایت در بارگزاری اولیه و انتقال به صفحات دیگر
  3. افزایش رضایت کاربران و صرف مدت زمان بیشتر روی سایت شما
  4. منظم شدن کدهای سایت و افزایش خوانایی آنها برای گوگل
  5. از بین بردن خطاهای سایت w3c validator
  6. کاهش خطاها در سایت GTMETRIX (یکی از مهم ترین ابزار تست سایت )
  7. رفع ایرادات و خطاهای موجود در قالب سایت
  8. در صورتی که بتوانید به درستی این کار را انجام دهید و زمان کمی به صفحه اول گوگل خواهید رسید

سئو تازه در این زمینه به شما خدمات رسانی می کند که می توانید با مراجعه به این صفحه درخواست خود را اعلام نمایید.

منبع: سئو تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *