تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت

در خصوص تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت بیان این سؤال که چگونه شبکه اجتماعی بر سئو سایت تاثیر می گذارد حائز اهمیت است.شبکه های اجتماعی از مهم ترین عواملی است که می تواند توجه کاربران شما را به سایتتان جلب کند  و به نتایج بالاتر منتقل می کند.

شبکه های اجتماعی محبوب

 1. لینکدین
 2.  گوگل پلاس
 3.  اینستاگرام
 4. توییتر
 5.  فیس بوک

منظور از شبکه اجتماعی اغلب بستر هایی است که کاربران در آن می توانند با دوستان خود در ارتباط باشند. شبکه های اجتماعی معمولاً بستری مناسب و قابل اطمینان جهت اشتراک گذاری منابع و حل سؤالات می باشد. لذا بهترین فرصت برای این است که شما بتوانید وبسایت خود را که دارای محتوای درخور و مفید است در این شبکه ها معرفی کنید و از تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو شگفت زده شوید.


پیشنهاد میکنیم مقاله روش های کسب درآمد از یوتیوب را نیز مطالعه نمایید


در این قسمت ما یک مثال کاربردی و مهم را بیان می کنیم :

فرض کنید شما یک وبمستر هستید و وبسایتی در زمینه فرش و محصولات وابسته به آن دارید ، شما می خواهید آن را در شبکه اجتماعی اینستاگرام معرفی کنید و اقدام به طراحی یک تصویر شیک و زیبا جهت درج در پیج تجاری خودتان می کنید. در این هنگام یکی از فالوور های شما که ساکن شیراز است این تصویر را مشاهده می کند و دوست دارد جهت مشاهده اطلاعات بیشتر به وبسایت شما مراجعه کند پس چنانچه شما در کنار این تصویر آدرس های سایت ، شماره پشتیبانی و یا ایمیل ذکر کرده باشید یک گام به جلو خواهید رفت به این صورت که این فالوور به وبسایت شما سر میزند و اطلاعات آن محصول را مشاهده می کند و در صورت مورد پسند بودن کالا اقدام به سفارش و پرداخت می کند و چنانچه این محصول مورد پسندش نباشد به دیگر محصولات سایت شما سر می زند و یا از وبسایتتان خارج می شود. که در این قسمت دو حالت پیش می آید :
حالت اول: با دیدن محصولات دیگر سایت شما یکی را انتخاب می کند.
حالت دوم: هیچ محصولی انتخاب نمی کند.

نکات کلیدی در رابطه با تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

 1. کاربر (فالور اینستاگرام شما که به واسطه درج لینک اطلاعات بیشتر در اینستاگرام به وبسایت شما هدایت شده است ) ابتدا یک کلیک بر روی سایت شما انجام داده است که این خود جهت اضافه شدن یک بازدید به بازدید های سایت ها شماست .
 2.  چنانچه کاربر کالاهای مندرج در وبسایت شما را پسند کند به مشتری وفادار شما تبدیل خواهد شد .
 3.  چنانچه کاربر محصول را انتخاب نکند و اقدام به مشاهده دیگر محصولات کند یعنی او توانسته است به طور مثال به 6 صفحه وبسایت شما سر بزند و محصولات را نگاه کند و در واقع به این معناست که کاربر جمعاً 7 صفحه از وبسایت شما را مورد بازدید قرار داده است و به تعداد بازدید از صفحات وبسایت شما 7 تا اضافه خواهد شد.
 4.  فالور اینستاگرام شما به مشتری هدف و گاها به یک کاربر سایت شما تبدیل خواهند شد.

نکات کلیدی در استفاده از شبکه های اجتماعی

اگر شما بتوانید این منوال را در دیگر شبکه های اجتماعی هم انجام بدهید تأثیراتی که در بالا ذکر شد را در وسعت و تعداد بیشتری تجربه خواهید کرد
اما شاید برای شما هم سؤالی به وجود بیاید که تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو چیست؟
شبکه های اجتماعی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم روی سئو سایت شما تاثیر گذار است.

از تاثیرات مستقیم شبکه های اجتماعی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • لایک کردن برند شما در فیس بوک
 • اگر کاربران فیس بوک برند شما را لایک کنند نشان از فعالیت مورد پسند کاربران دارید
 • تعداد فالور هایی که برند شما را منشن نموده اند .
  منشن نمودن با اینکه جنبه تبلیغاتی نیز دارد سبب می شود که کاربران دیگر به راحتی شما را بیابند و با شما آشنا شوند و مهم تر اینکه بک لینک سازی هم انجام شده است . یکی از موراد مهم در سئو این است که شما در شبکه های اجتماعی مختلف به صورت منشن شده صدا زده می شوید.
 • تعداد بازدید از بک لینک ها ی شما در شبکه های اجتماعی
  همانطور که در مثال بالا ذکر کردیم افراد مختلف می توانند با استفاده از لینکی برای اطلاعات بیشتر قرار داده اید با وبسایت شما آشنا شوند و به وبسایت شما سر بزنند که منجر به بالا رفتن بازدید از وبسایتتان می شود.
  لیکن در سئو نیز تعداد بک لینک های خارجی وبسایت شما حائز اهمیت است.

از تاثیرات غیر مستقیم شبکه های اجتماعی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود

بک لینک در شبکه های اجتماعی

چنانچه شما اقدام به انتشار پست و یا لینک در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک کرده باشید ، باید بگوییم انتشار محتوا و درج لینک در فیس بوک به طور گسترده در گوگل استفاده نمی شود . اما ریتوییت شدن آن ها توسط کاربران توییتر ، راهی برای لینک سازی و بک لینک خارجی در نظر گرفته می شود و لذا توییتر به این سبب یکی از مهم ترین شبکه های اجتماعی است که بر سئو سایت به واسطه بک لینک خارجی تاثیر به سزایی دارد.

محبوبیت برند شما در شبکه های اجتماعی

اگر در شبکه های اجتماعی به فعالیت مکرر خود ادامه بدهید به زودی شما تبدیل به یک برند محبوب خواهید شد و کاربران نیز می توانند برند شما را به یکدیگر معرفی کنند. لذا این موضوع خود نوعی از تبلیغات مؤثر است که به محبوبیت برند شما خواهد افزود.

ایجاد رضایت مشتریان به وسیله شبکه اجتماعی

امروزه کمپانی ها و شرکت های بسیاری برای گسترش ارتباط با مشتریان در شبکه های اجتماعی فعالیت دوچندان دارند چنانچه کالای شما در شبکه اجتماعی امکان توییت کردن داشته باشد و پاسخ مناسب هم از شما دریافت کنند ایجاد ارتباط نزدیک و دسترسی سریع منجر به رضایت کاربران شده و آنها به مشتریان وفادار شما تبدیل می شوند.

محبوبیت برند شما در شبکه های اجتماعی

آشنایی با محصول در شبکه های اجتماعی

در شبکه اجتماعی خود می توانید محصولاتتان را معرفی کنید و از این طریق کاربران را با خدمات خود آشنا نمایید.

افزایش سرعت ایندکس شدن محتوا شما

گذاشتن مطالب در شبکه های اجتماعی به این صورت که شما چنانچه اولین شخصی باشید ( اولین نویسنده خودتان هستید ) که آن محتوا را در شبکه اجتماعی قرار می دهید مطلب شما زودتر از سایرین ایندکس خواهد شد.
حال به بررسی این سؤال می‌پردازیم که کدام شبکه های اجتماعی را اولویت فعالیت خود قرار بدهیم ؟
توصیه ای که در این مبحث وجود دارد این است که تا حد امکان سعی نمایید هیچ یک از شبکه های اجتماعی را فراموش نکنید و اگر در همه شبکه های اجتماعی فعالیت خوب داشته باشید نتیجه مطلوب کسب خواهید کرد .

اما به یاد داشته باشید که شبکه های اجتماعی که در زیر بررسی خواهیم کرد را اولویت فعالیت خود قرار دهید

 1.  لینکدین : این وبسایت یک مرجع تخصصی برای مشاغل و مهارت های گوناگون است و بستر مناسبی جهت به اشتراک گذاری تجربه های متفاوت می باشد و همچنین متخصصین بسیاری در این شبکه فعالیت دارند و اگر شما بتوانید در این شبکه کاری مهم وبسایت و فعالیت خود را معرفی کنید به صورت های مستقیم و غیر مستقیم سئو سایت خود را افزایش داده اید.
 2.  گوگل پلاس : گوگل پلاس کاربرد زیادی میان کاربران و وبسایت های ایرانی دارد . به لحاظ اینکه گوگل پلاس با گوگل ارتباط مستقیم دارد تاثیر بهتری به بهبود رتبه سئو سایتتان خواهد داشت .
 3.  توییتر : این شبکه مجازی از پر سرعت ترین شبکه ها می باشد در صورتی که بتوانید وبسایت خود را به توییتر متصل کنید کاربران وبسایت شما می توانند به راحتی مطالب جدید را در حدود محتواهای 140 کاراکتری دنبال نمایند.توییتر نیز کاربران بیشتری دارد و می تواند بازدید سایت شما را به راحتی بالا ببرد و درنتیجه با تاثیرات غیر مستقیمی که در بالا به آنها اشاره شد سئو سایت شما را بهبود ببخشد.
 4. فیس بوک : زمانی که فردی به دنبال یک محتوای خاص در گوگل اقدام به سرچ می کند گوگل نهایت سعی خود را می کند تا بتواند بهترین نتیجه محبوب را به وی نمایش دهد. لذا الگوریتم گوگل در خصوص تعامل محتوا در فیس بوک نیز در این مسئله بی تاثیر نخواهد بود.
  اگر شما محتوایی را در فیس بوک منتشر کنید و از تعامل بالایی برخوردار باشد ( کامنت های زیادی داشته باشد ، لایک زیادی داشته باشد و … ) الگویتم فیس بوک توجه بیشتری به آن می کند و آن را بیشتر به نمایش می گذارد و تا جایی که به صورت غیر مستقیم بر سئو سایت شما تاثیر خواهد گذاشت.

اما با توجه به توضیحاتی که ذکر شد یک تفکر اشتباه در این قسمت وجود دارد ، برخی افراد تصور می‌کنند که گوگل به تعداد اشتراک گذاری مطلب اهمیت می‌دهد ، در صورتی که این گونه نیست. گوگل استفاده از تعداد اشتراک گذاری را در الگوریتم خود رد کرده است. همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم تعداد اشتراک گذاری مطلب معیار نیست بلکه تاثیرات کلیکی ، بازخورد و … کاربران است که حائز اهمیت است.
به طور مثال شما فرض کنید یک محتوا در فیس بوک و لینکدین برای 700 بار منتشر شده است در صورتی که یک بازخورد مثبت مانند کلیک و لایک و درج کامنت نداشته است. انتشار این پست در شبکه مجازی و لینک سازی آن در اینجا مهم واقع نمی شود.
حال فرض کنید شما محتوایی را 20 بار در گوگل پلاس ، فیس بوک منتشر می کنید و باز خوردهای خوبی اعم از 300 کامنت ، 500 لایک ، 100 کلیک و …. دریافت می کنید. درست است در این قسمت این محتوا ارزش خاصی می یابد با اینکه تعداد منتشر کردن آن 20 بار بوده است اما فید بک هایی که از آن دریافت شده است بسیار بالا بوده است . لذا این محتوا حائز اهمیت می شود.
و درنتیجه تعداد انتشار یک محتوا برای گوگل اهمیت ندارد بلکه فید بک های آن برای گوگل بسیار با اهمیت است .

نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی در سئو

حال که نوع تاثیرات و نحوه چگونگی تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سئو را بررسی کردیم شاید این سؤال را هم مد نظر قرار داده باشید که چگونه از این بستر مفید استفاده کنید تا از مزایا و تاثیرات آن به خوبی بهره مند شوید ؟
اگر دقت کرده باشید در بحث شبکه های اجتماعی ، بحث مدیریت محتوا هم پیش می آید. درست است ، مدیریت محتوا و شبکه های اجتماعی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند .
چنانچه شما صاحب کسب و کار باشید یا یک وبمستر یا برنامه نویس ، به بحث مدیریت محتوا در شبکه های اجتماع و در وبسایتتان نیاز خواهید داشت. لذا باید این نکته را مد نظر داشته باشید که در هر زمینه ای که سایت خود را ایجاد کرده‌اید ، محتوا و مطالبی بنویسید که :

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت

 1. برای کاربران جذاب باشد
  شیوه نگارش محتوا به صورتی باشد که برای کاربر جذاب باشد ، ممکن است شما مطلبی را بنویسید که جنبه عمومی داشته باشد یا مطلب شما را همه بدانند و جدید نباشد ، در این باب سعی نمایید به نحوی متن خود را نگارش کنید که کاربران جذب شوند و از خواند مطلب شما خسته نشوند
 2.  آنها را کنجکاو کند
  اگر مطلبی که می نویسید به نحوی نگارش شده باشد که کنجکاوی کاربران را برانگیزد و موضوع مناسبی هم باشد ، کاربران بیشتری به آن علاقه مند خواهند شد.
 3.  جدید و بروز باشد
  اگر مطلبی که برای انتشار در وبسایت خود انتخاب می کنید جنبه آموزشی ، معرفی محصول یا … داشته باشد بروز و جدید باشد مطمئن باشید که کاربران را به دنبال خود خواهد کشید. کاربران امروزه به دنبال کشف مطالب جدید هستند و از خواندن مطالب تکراری خسته می شوند و این خسته شدن نتایج منفی به دنبال دارد. در حد ممکن سعی کنید از مطالب بروز و جدید استفاده کنید.
 4.  کپی نباشد
  همانطور که در قسمت سوم ذکر شد کاربران از خواندن مطالب تکراری خسته خواهند شد. اگر شما مطلبی را در سایتی مشاهده می کنید که جدید و خلاقانه یا علمی و مهم است و برایتان جذاب می شود ، سعی کنید به صورت نقل قول و با درج منبع آن را در وبسایت خود بیاورید. در غیر این صورت اگر محتوا و مطلب آن را به اسم سایت خود درج کنید ، ممکن است این ریسک را متحمل بشوید که کاربران و فالور های خود را از دست بدهید و همچنین سئو سایتتان کاهش یابد.
 5.  قابل درک و فهم برای رنج های سنی متفاوت باشد
  اگر شما محتوا و مقاله ای تخصصی و علمی تهیه می کنید سعی کنید تا حد امکان از بیان واژه های دشوار و تخصصی پرهیز کنید و یا آنها در پرانتز یا کوتیشن به همراه توضیح کامل فارسی ذکر کنید . این کار مزایایی دارد از جمله باعث می شود افرادی که در سطح علمی بیسیک قرار دارند و مبتدی هستند بتوانند به راحتی مطالب شما را متوجه شوند.
 6. دارای زمان بندی باشد
  محتواهایی که شما تهیه می کنید ممکن است دارای زمان بندی خاصی باشند به عنوان مثال به صورت هر سه روز یک بار ، یا هر هفته یکبار یا فقط جمعه ها ( ایام خاصی در هفته ) را برای انتشار مطالب مشخص نمایید ، این عمل هم کاربران را به مشتریان وفادار تبدیل می کند و هم کنجکاوی آنها را بر می انگیزد .
  و لذا اگر زمان انتشار آن مناسب باشد کاربران بسیاری آن را مشاهده خواهند کرد. به طور مثال اگر جامعه هدف شما کارمندان باشند می توانید محتوای خود را در ساعات تعطیلی آن ها که حدود ساعت 19 به بعد است منتشر کنید . با این کار آنها زمان کافی خواهند داشت تا محتوا ی شما را ببینند ، لایک کنند و فید بک های لازم را نسبت به آن بدهند.
 7. چکیده و خلاصه بندی
  اگر محتوایی که تولید می کنید به قصد انتشار در شبکه های اجتماعی باشد هر چه کوتاه تر باشد مفید تر واقع می شود. در شبکه های اجتماعی انفجار اطلاعات به میزان زیاد است و اگر محتوای شما طولانی باشد ممکن است کاربر خسته شود و یا اصلاً نگاه نکند . لذا برای جلوگیری از این مورد سعی کنید یک چکیده و خلاصه از متن خود جهت درج در شبکه های اجتماعی تولید کنید و سپس متن کامل آن را در وبسایتتان درج کنید .و لینک کامل آن را در پست شبکه مجازی خود درج کنید.

منبع: سئو تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *