اهمیت بک لینک در سئو سایت

در این مطلب سعی می کنیم اندکی از اهمیت بک لینک در سئو را بیان کنیم و تاثیر دریافت لینک را توضیح می دهیم ، همچنین به سوال چگونه بک لینک بگیریم؟ پاسخ خواهیم داد. یکی از عوامل موثر در سئو بک لینک ها هستند که اگر به صورت درست تعیین شوند می توانند موجب ارتقا رتبه و افزایش کاربران آن شود . اهمیت آنها به این دلیل است که به گوگل نشان می دهد که سایت شما از محبوبیت خوبی میان وب سایت های دیگر برخوردار است. بک لینک ها از طرفی موجب می شود که اعتبار دامنه شما نزد گوگل بالا برود ، البته نه برای هر بکلینکی !که در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم.

بک لینک از این جهت که معرف دامنه سایت شما نیز هست اهمیت دارد، هر چه بیشتر و با کیفیت تر باشد رتبه وبسایت را ارتقا خواهد داد و موجب افزایش page authority  صفحات سایت می شود. ثبت لینک در صفحات اجتماعی، فروم ها و وبسایتهای دیگر در سئو اهمیت و تاثیر زیادی دارد. در ادامه با اهمیت بک لینک در سئو با ما همراه باشید.

بک لینک چیست ؟

بک لینک یا در زبان انگلیسی BACKLINK  به لینک هایی که به صفحات یا یک صفحه از یک سایت اشاره دارند و با کلیک روی آنها به سایت مورد نظر می توان وارد شد گفته می شود. بک لینک ها زمانی ایجاد می شوند که از یک سایت دیگر به سایت شما لینکی داده شود که به دو شکل فالو و نوفالو هستند. لینک های فالو دارای اعتبار بیشتری نزد گوگل هستند. در مجموع لینک دادن از سایت های دیگر یک سیگنال مثبت به گوگل محسوب می شود و با ایجاد بک لینک موتورهای جستجو به این نتیجه می رسند که محتوای سایتی که به آن لینکدهی انجام شده، ارزشمند است.

بک لینک ها می توانند به صورت طبیعی و یا خود به خود ایجاد شوند مثلا شما می توانید به صورت مستقیم و با مشخص کردن نام مشخص به سایت دیگری لینک دهید، در این حالت شما یک بک لینک طبیعی را ایجاد کرده اید.

اهمیت بک لینک قوی

  • لینک هایی قوی و با ارزش هستند که از سایت های معتبر و پربازدید دریافت شوند
  • وب سایت هایی که مخاطبان زیادی دارند، رنگ الکسا و moz خوبی دارند
  • دریافت بک لینک از وبسایت های اسپم و ضعیف نتیجه منفی در سئو خواهد داشت و حتی برخی از رقبا برای ضربه زدن به سایت شما ممکن است این کار را بکنند

بک لینک فالو و نوفالو

لینک هایی که به یک سایت وارد می شوند دو نوع هستند . لینک های فالو follow و نوفالو nofollow

بک لینک های فالو سایت مقصد را از طرف سایت مبدا تایید می کنند ولی نوفالو ها این گونه نیستند و تایید سایت مقصد را به تاییدیه گوگل واگذار می کنند. هر دو تقریبا یک کارکرد دارند ولی نوفالو ها در کد سایت با تگ rel=nofollow  مشخص می شوند که برای موتورهای جستجو هم قابل تشخیص است. در لینک سازی سعی کنید بیشتر از بک لینک فالو استفاده کنید تا از لینک نوفالو. شما با این کار به گوگل نشان می دهید که درک خوبی از محتوا دارید و هدفمندی وب سایت خود را تایید می کنید

بک لینک ها چه تاثیری بر رتبه سایت دارند؟

شما وقتی از سایتی بک لینک دریافت می کنید بخشی از اعتبار آن را دریافت می کنید و البته این به معنای کم شدن اعتبار سایت اول نیست. در بالا اشاره کردیم که بک لینک های قوی دریافت کنید یکی از دلایل آن نیز همین اعتبار بخشی به سایت است. اگر از سایتی که رتبه خوبی در گوگل دارد بک لینک بگیرید این امر در رتبه سایت شما تاثیر مثبتی دارد و باعث ارتقا رتبه سایت در گوگل می شود. این تغییرات در لحظه اتفاق نمی افتد و ممکن است بین 15 تا 30 روز طول بکشد. به این نکته هم باید توجه کنید که دریافت حجم زیادی بک لینک در مدت زمان کم اصلا خوب نیست و گوگل آن را سئو کلاه سیاه و از مصادیق تقلب محسوب می کند؛ پس افراط نکنید.

بک لینک در سئو از چه جایگاهی برخوردار است؟

چگونه بک لینک بگیریم؟

برای ثبت بک لینک ابتدا باید کیفیت وب سایتی که قصد لینک گرفتن از آن را دارید بررسی کنید. یعنی دامین اتوریتی و پیج رنک صفحه مورد نظر را چک کنید. در ادامه به ارتباط موضوعی سایت لینک دهنده و گیرنده توجه داشته باشید.

راه های زیادی برای لینک گرفتن وجود دارد. خرید بک لینک از سایت های معتبر، انتشار مقالات و مطالب در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین و فیسبوک، ثبت نظرات در سایتهای دیگر، انتشار مطلب در انجمن و فروم ها روشهای مناسبی هستند. همچنین می توانید با کمی جستجو در گوگل سایتهایی که بک لینک رایگان می دهند را بیابید.

نکته: بک لینک هایی که سایت های ارائه دهنده بک لینک رایگان هستند ممکن است معتبر نباشند که ممکن است در صورت ثبت سایت خود، مورد جریمه گوگل قرار بگیرید.

پس از انتخاب سایت مورد نظر، آدرس صفحاتی که قصد دارید برای آنها بک لینک بگیرید را مشخص کنید، کلمه یا عبارت کلیدی صفحه را بشناسید و آن را به عنوان انکرتکست لینک ثبت نمایید.

از چه سایت هایی بک لینک بگیریم ؟

از این نمونه های با اهمیت بک لینک در سئو ، لینک بگیرید :

  • سایت هایی که موضوعات مرتبط با سایت شما دارند و کلمات کلیدی یکسانی با شما دارند
  • سایت هایی که رتبه خوبی در گوگل دارند و در نتایج ابتدایی صفحه اول هستند
  • از سایتی که پیج رنک و پیج اتوریتی بالایی دارد
  • حتما از شبکه های اجتماعی و فروم ها و انجمن ها به سایت خود لینک دهید
  • از وب سایت های خبری برای ثبت لینک و رپورتاژ آگهی استفاده کنید، رپورتاژ آگهی هم نوعی بک لینک دائمی با اهمیت است

منبع: سئو تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *