دامنه سطح بالا چیست و چگونه یکی را آنها را انتخاب کنیم؟

دامنه سطح بالا TLD، بخشی از آدرس هر وبسایت است. در این مقاله، با آنها و نحوه استفاده از آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

آدرس وبسایت شامل چندین عنصر مختلف است که به خاطر سپردن آن را آسان تر می کند. از جمله این موارد، دامنه و دامنه سطح بالا (TLD) است که شامل حروف بعد از نام سایت مانند .com و .net است که همه ما آن ها را در سایت های بزرگ و مختلف میبینیم.

آیا تا به حال فکر کرده اید که آنها چیستند و اهمیت آنها در چیست؟

دامنه سطح بالا جدا از اینکه بخشی از URL وب سایت باشد ، بالاترین سطح در سیستم سلسله مراتبی نام دامنه (DNS) در اینترنت است. به همین ترتیب، نه تنها برای عملکرد یک وبسایت بلکه از نظر بالا بردن بازدیدکنندگان و کاربران هدف بسیار مهم است. تصمیم گیری در مورد استفاده از TLD و اینکه از کدام یک از آنها استفاده کنیم بخشی از روند راه اندازی یک وبسایت است. چندین سازمان مانند هاست نگار وجود دارد که می توانید دامنه های خود را از آنها تهیه کنید. دوست دارید در مورد دامنه های سطح بالا و دلیل اهمیت آنها بیشتر بدانید؟ پس در ادامه با سئوتازه همراه باشید.

دامنه سطح بالا چیست؟

TLD گروهی از حروف است که به عنوان بخشی از URL آدرس وب سایت ظاهر می شود. به عنوان مثال، در آدرس www.example.com، .comیک TLD است. این دامنه از پر استفاده ترین دامنه های TLD است؛ البته TLD های دیگری نیز وجود دارند که مربوط به انواع خاصی از مشاغل هستند که برای عموم بسته هستند مانند GOV و EDU؛ و دامنه هایی که برای عموم باز هستند و همه می توانند از آنها برای وبسایت خودشان استفاده کنند مانند NET، ORG، INFO و … .

برخی از TLD ها بسته به نوع خود، منشا و اهداف خاصی دارند. به عنوان مثال، com بیشتر برای سازمان های تجاری استفاده می شود در حالی که .gov مخصوص ارگان های دولتی است.

انواع مختلف دامنه سطح بالا کدامند؟

باید بدانید که چندین نوع مختلف TLD وجود دارد که ممکن است محدودیت هایی برای انتخاب آنها داشته باشید. به هر حال، برخی از آنها برای انتخاب عموم افراد باز هستند که می توانید از آنها برای ساخت وبسایت خود استفاده کنید.

در زیر مهمترین انواع دامنه های TLD را مشاهده خواهید کرد.

دامنه های سطح بالای عمومی (gTLD)

متداول ترین نوع TLDها نوع عمومی آنها یا gTLD است. این نوع دامنه ها شامل پسوند هایی مانند .com ، .info ، .net و .org است که همگی به طور گسترده در وب استفاده می شوند.

TLD های اسپانسر شده یا خصوصی(sTLD)

از این نوع دامنه ها فقط افراد خاصی می توانند استفاده کنند که این افراد خاص شامل دولتها ، موسسات آموزشی، انجمن ها، موزه ها و … هستند. از جمله نمونه های sTLD می توان به .gov ، .edu ، .mil ، .int و .coop اشاره کرد.

دامنه های سطح بالای کشوری (ccTLD)

پسوند دامنه tld کشوری  یا CcTLD که از عبارت Country code Top-level Domain گرفته شده است، جهت نمایش وب سایت‌های شخصی و سازمانی داخل کشورها ارائه می شود.

دامنه سطح بالای کشوری

امروزه 200 پسوند دامنه tld کشوری جهت ثبت دامنه‌ها وجود دارد این پسوند ها جهت تجارت‌هایی که در داخل کشورها انجام می شود و یا جهت دامنه های جانشین یا Domain Aliases برای وب سایت‌هایی که مربوط به شرکت‌های چند ملیتی می‌باشند بسیار مناسب است. برای مثال در کشور ما ایران دامنه ی .IR به عنوان دامنه داخلی استفاده می شود.

هدف از داشتن انواع TLD چیست؟

با وجود اینکه آدرس های وب از نزدیک با هویت یک سایت مرتبط هستند و نحوه دسترسی ;کاربران به آنهاست، آنها در واقع شکل های کاربر پسند هستند که آدرس های IP را نشان می دهند. به عنوان مثال، وقتی www.google.com را تایپ می کنید، در واقع شکل آرایش شده آن است که صورت واقعی آن 172.217.173.68 است.

دامنه سطح بالا چگونه بر سئو سایت تأثیر می گذارد؟

دامنه ها قسمت بسیار مهمی از هویت وب سایت شماست و به همین ترتیب در تکنیک های سئو نیز تاثیر دارد.  با انتخاب یک دامنه سطح بالای کشوری متناسب با کسب و کار شما، ممکن است از طریق هدف گذاری درست و اصولی، سئو وبسایت شما بهبود پیدا کند. این به این معنی است که وبسایت شما می تواند برای افراد بیشتری که در کشور شما جستجو می کنند، نشان داده شود.

در صورت انتخاب دامنه کشوری، حواستان باشد که از یک سرویس میزبانی با سرورهای داخلی استفاده کنید. ارائه یک تجربه بد با سرعت بد به بازدید کنندگان ممکن است به بهینه سازی سایت شما آسیب برساند و باعث شود رتبه خود را در Google از دست بدهید.

و در انتها…

دامنه بخشی جدایی ناپذیر از ساختار وبسایت است. هنگام ایجاد آدرس خود، باید در مورد شکل ظاهری آدرس تصمیم بگیرید زیرا تاثیر مستقیمی بر توانایی بازدید کننده در مرور صفحات شما دارد. اطلاعات مربوط به دامنه های سطح بالا را در این مقاله در نظر بگیرید و تصمیمی مناسب برای کسب و کار خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *